UNIVERSIDADE JEAN PIAGET DE CABO VERDE (UNIPIAGET)
Partner będący beneficjentem projektu
-
Państwo
Republika Zielonego Przylądka
-
strona
Opis
Uniwersytet Jeana Piageta na Cabo Verde (UniPiaget) to instytucja szkolnictwa wyższego utworzona przez Instytut Piageta, która przyjmuje około 1500 studentów na 17 z 26 zatwierdzonych kierunków, w tym dziewięć kierunków magisterskich i doktorat w dziedzinie rozwoju i globalnego zrównoważonego rozwoju. Liczba nauczycieli wynosi około 250, podzielonych na różne systemy zatrudniania i stopnie akademickie. Uniwersytet Jeana Piageta w Republice Zielonego Przylądka (UniPiaget) to instytucja szkolnictwa wyższego utworzona przez Instytut Piageta, która przyjmuje około 1500 studentów na 17 z 26 zatwierdzonych kierunków, w tym dziewięć kierunków magisterskich i doktorat w dziedzinie rozwoju i globalnego zrównoważenia. Liczba nauczycieli wynosi około 250 osób, podzielonych na różne systemy zatrudniania i stopnie akademickie.
UniPiaget zajmuje ważne miejsce w panoramie szkolnictwa wyższego w Republice Zielonego Przylądka. Istotnie oprócz tego, że jest pierwszym uniwersytetem w Republice Zielonego Przylądka, wykonuje zasłużoną pracę na rzecz szkolnictwa wyższego w kraju i jest obecnie uważany przez społeczeństwo obywatelskie i inne instytucje za instytucję referencyjną i zapewniającą poziom w kształceniu studentów, młodych ludzi i wzmacnianiu zasobów ludzkich w Republice Zielonego Przylądka.
Misją uczelni jest rozwijanie wysokiej jakości edukacji, która promuje i przyczynia się do zrównoważonego rozwoju społeczeństwa Republiki Zielonego Przylądka, promuje badania, innowacje w nauczaniu i rozszerzanie działalności, przekształcając uniwersytet w kampus o regionalnej i międzynarodowej atrakcyjności, oparty na atlantyckiej lokalizacji i różnorodności kulturowej, która charakteryzuje kraj.
Na poziomie organizacyjnym UniPiaget jest podzielony na cztery jednostki dydaktyczne i badawcze:
UCEJP - Wydział Ekonomii, Nauk Prawnych i Politycznych,
UCETE - Wydział Nauk Ścisłych, Technologii i Inżynierii, UCHSA
- Wydział Nauk o Człowieku, Społeczeństwie i Sztuce
Wydział Nauk Przyrodniczych, Życia i Środowiska - UCNVA.
Mając na uwadze internacjonalizację jako strategię, w 2014 r. utworzono Centrum Badań, Relacji Instytucjonalnych i Zaawansowanych Szkoleń (CIRIFA), którego misją jest promowanie współpracy instytucjonalnej i internacjonalizacji środowiska akademickiego, produkcji i rozpowszechniania naukowego, zaawansowanych szkoleń oraz wymiany naukowej, akademickiej i kulturalnej.
Tylko w 2022 r. w ramach współpracy instytucjonalnej podpisano 22 protokoły krajowe i międzynarodowe.
W zakresie badań już w samym 2022 r. zatwierdzono lub opracowano dziewięć międzynarodowych, a także dwa krajowe projekty w różnych dziedzinach, takich jak: choroby przenoszone przez wektory i kontrola wektowa, zrównoważona turystyka, rozwój języków czy nowe naturalne leki na malarię i innowacje w molekularnej technologii laboratoryjnej. W ramach upowszechniania nauki w 2022 r. odbyło się pierwsze sympozjum naukowo-badawcze UniPiaget, opublikowane w Symposium Annals oraz nowe zaproszenie do publikacji w czasopiśmie naukowym CONTACTO.
W ramach mobilności ERASMUS oraz innych programów wymiany, w 2022 r. przeprowadzono je z ośmioma uniwersytetami, instytutami badawczymi i firmami, docierając zarówno do studentów studiów licencjackich i podyplomowych, jak i profesorów, badaczy i pracowników administracyjnych Uniwersytetu.
Oprócz CIRIFA, czyli Centrum Badań nad Stosunkami Instytucjonalnymi i Szkoleniami Zaawansowanymi, uniwersytet posiada także kilka ośrodków badawczych: CIS - Centrum Innowacji i Zrównoważonego Rozwoju, LAPE - UCHSA Laboratium Badawcze i Rozszerzania, NAI - Centrum Sostępności i Integracji Społecznej, NEMDH - Centrum Badań nad Migracją i Prawami Człowieka. Na uwagę zasługuje również Grupa Badawcza Chorób Tropikalnych - GIDTPiaget, która została skonsolidowana i uznana zarówno w kraju, jak i za granicą, z ponad dziesięcioletnim szkoleniem personelu i licznymi publikacjami w międzynarodowych czasopismach.
Kolejnym atutem UniPiaget, trwającym już od dekady, jest kształcenie na odległość, będąc pionierem w tej dziedzinie, za sprawą utworzenia Laboratorium Kształcenia na Odległość, wspierając wszystkie kursy, zwłaszcza studia podyplomowe, które są prowadzone praktycznie w całości w formacie e-learningowym. W celu rozpowszechniania wewnętrznego i zewnętrznego, Uniwersytet posiada Biuro Komunikacji i Wizerunku, które prowadzi studia radiowe i telewizyjne.