partner-image
partner-image
partner-image
partner-image
partner-image
partner-image
partner-image
partner-image

GDANSKI UNIWERSYTET MEDYCZNY (GUMed)

Partner będący beneficjentem projektu

Opis

Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) to wiodąca instytucja akademicka i badawcza, uznawana zarówno w kraju, jak i za granicą za doskonałość w edukacji medycznej oraz badaniach naukowych. W 2024 roku GUMed zajął 12. miejsce w Rankingu Szkół Wyższych "Perspektywy", co plasuje go w czołówce polskich uczelni medycznych. Uczelnia jest również obecna w głównych światowych rankingach uniwersyteckich, takich jak ARWU, QS, THE i U.S. News. W ramach konkursu "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" GUMed znajduje się wśród 10 najlepszych polskich uniwersytetów, co dodatkowo podkreśla jego znaczenie na arenie międzynarodowej.

Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) jest znany z prowadzenia nowatorskich badań, których wyniki często są cytowane w wiodących czasopismach naukowych. Wiele projektów badawczych uczelni otrzymuje międzynarodowe finansowanie i realizowane jest we współpracy z zagranicznymi instytucjami. Potencjał innowacyjny uczelni w dziedzinach medycyny, biotechnologii i nauk farmaceutycznych wspierają nowoczesne obiekty, takie jak: Centrum Symulacji Medycznej, Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej. W 2025 roku GUMed planuje dalszy rozwój infrastruktury, w tym: Uniwersyteckie Centrum Stomatologii czy Centrum Medycyny Pediatrycznej, oba wyposażone w najnowocześniejsze technologie. Te inwestycje podkreślają zaangażowanie uczelni w rozwój nowoczesnej edukacji i badań medycznych.

Kliniczne jednostki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), takie jak Uniwersyteckie Centrum Kliniczne oraz Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, są cenione za pionierskie leczenie w dziedzinach takich jak: onkologia, kardiologia, czy przeszczepy wielonarządowe. Uczelnia jest również jednym z czołowych beneficjentów finansowania z Agencji Badań Medycznych (ABM), zdobywając ponad 224 mln złotych na działalność badawczo-rozwojową. Obecnie realizuje 17 projektów, co podkreśla jej zaangażowanie w rozwój innowacyjnych terapii i technologii medycznych.

W 2020 roku GUMed wraz z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim utworzył Związek Uczelni Fahrenheita, którego celem jest wzmacnianie akademickiej reputacji Gdańska. Ponadto w 2024 r. projekt GUMed dołączył do konsorcjum ACE2-EU, którego celem jest wspieranie europejskiej współpracy w dziedzinie edukacji i badań.

Gdański Uniwersytet Medyczny (GUMed) kształci ponad 6600 studentów, w tym 900 studentów zagranicznych, i nieustannie rozszerza swoją globalną działalność. Kluczowe działania w tym zakresie obejmują: programy wymiany studentów i pracowników, wieloletnie partnerstwa, takie jak współpraca z Uniwersytetem Nagoya w Japonii, wprowadzanie nowych programów w języku angielskim, np. International Master in Sustainable Drug Discovery. Uniwersytet pozostaje zaangażowany w proces umiędzynarodowienia oraz ciągły rozwój swojej społeczności akademickiej.

Zespół

team-img

Anna Szablewska

Koordynator partnerski

Ekspert w dziedzinie wcześniaków i łagodzenia bólu na różnych etapach życia. Zaangażowany w opiekę nad pacjentem.

team-img

Czerwińska-Osipiak A.

Członek zespołu

Położna, specjalistka w dziedzinie Organizacji i Zarządzania oraz Pielęgniarstwa Epidemiologicznego, Certyfikowany Doradca Laktacyjny.

team-img

Hanna Popowicz

Członek zespołu

Pielęgniarka. Łączy pracę kliniczną z nauczaniem, dążąc do poprawy opieki nad noworodkami i prewencji bólu.

team-img

Stefanowicz-Bielska A.

Członek zespołu

Jej zainteresowania obejmują współczesną edukację diabetologiczną oraz problemy, które występują u dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1.

team-img

Artur Radzikowski

Członek zespołu

Jego obszary zainteresowania to daremna opieka i terapia bólu.

team-img

A. Krawczyk

Członek zespołu

Jej zainteresowania obejmują szczególnie zapobieganie przedwczesnym porodom, laktację po przedwczesnych porodach oraz wsparcie dla kobiet.

team-img

W. Rozmarynowska

Członek zespołu

Jej zainteresowania obejmują ginekologię dziecięcą, aktywność seksualną po porodzie, radzenie sobie ze stratą, a także leczenie bólu.

team-img

Anna Michalik

Członek zespołu

Zawodowo zainteresowana fizjologią i patologią porodu.

team-img

Katarzyna Pietrzak

Członek zespołu

Jej zainteresowania obejmują chirurgię klatki piersiowej, zarządzanie bólem związanym z endometriozą oraz symulację medyczną w pielęgniarstwie.

team-img

Lucyna Wójcicka

Członek zespołu

Położna. Jej zainteresowania obejmują lęk związany z ciążą i czynniki determinujące wybór metody ukończenia ciąży.

team-img

Gaworska-Krzemińska A.

Członek zespołu

Jej zainteresowania koncentrują się na właściwej organizacji pracy i wpływie środowiska pracy na zdrowie.